Achieve fast and thorough UV curing for inks, coatings, and adhesives.
Utilizes a 360-720NM UV frequency for compatibility with most UV-sensitive materials.
Variable belt speed from 0 to 10 m/min for tailored production workflows.
Long-lasting UV lamp with a useful life of 1000-1200 hours.
|---|---|---|---|---|---|---|
| TM-500UVF | 500mm | 2000mm | 500*2000mm | 0-10m/min | 3KW *2PCS/ | 2020*550*1200mm |
| TM-600UVF | 600mm | 2000mm | 600*2000mm | 0-10m/min | 3KW *2 PCS/ | 2020*650*1200mm |
| TM-700UVF | 700mm | 2000mm | 700*2000mm | 0-10m/min | 3KW *2 PCS | 2020*750*1200mm |
| TM-800UVF | 800mm | 3000mm | 800*3000mm | 0-10m/min | 5KW*2pcs | 3020*850*1200mm |
| TM-900UVF | 900mm | 3000mm | 900*3000mm | 0-10m/min | 5.6KW*2PCS | 3020*950*1200mm |