PLC Plane and Round Heat transfer machine LC-TH-300PR
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : LC
Model Number : LC-TH-300PR
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1set
Payment Terms : Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Delivery Time : 35days
Packaging Details : WOODEN CASE
Model : LC-TH-300PR
Heating plate size : 400 * 300mm
Work Table size : 300 × 400mm
Heating power : 3000W
Max stamping diameter : φ300mm
Workpiece taper Range : 5-20 degrees
Power : 220 / 380V 60 / 50Hz
Air consumption : 165L / min
Dimensions : 1250 * 780 * 1970mm
Net weight : 295KG
Contact Now
Industrial Hot Stamping Machine
Advanced Industrial Hot Stamping Machine
Precision, Versatility, and Efficiency for Flat and Curved Surface Printing.
Multi-Purpose Functionality
Seamlessly switch between flat stamping, roll stamping, and round surface applications.
Adjustable Precision
Customize pressure, temperature, and time for optimal results on various materials.
High-Speed Output
Achieve up to 500 pieces per hour with reliable and consistent performance.
Efficient Operation
Automated feeding, collection, and a smooth shuttle system enhance workflow.
Ideal For:
  • Cosmetic Packaging
  • Automotive Components
  • Consumer Electronics
  • Promotional Items
  • Plastic and Metal Goods
  • And More...
Key Product Details
FOB Unit Set
Minimum Order Quantity (MOQ) 1 Set
Packaging & Delivery Plywood case, 7 days after confirm payment
Color Industrial Grey/Blue
Origin China
Technical Specifications
Parameter Value
Heating plate size 400 * 300mm
Work Table size 300 * 400mm
Heating power 3000W
Stamping head adjustable stroke ≤70mm (hot head OD 100mm, ID 80mm)
Max stamping diameter φ300mm
Stamping temperature range Room temperature to 280°C
Stamping pressure range ≤2500kgf (7bar)
Maximum printing speed 500 pcs / hr
Swing cylinder stroke adjustment range ≤125mm
Power 220 / 380V, 60 / 50Hz
Air consumption 165 L/min
Dimensions (L*W*H) 1250 * 780 * 1970mm